Evangélikus Pedagógiai Intézet

● Cím: 1085 Budapest, Üllői út 24. ● E-mail: epszti@lutheran.hu ● Telefon: +36 (1) 429-2036

facebook (1) Facebook:www.facebook.com/evangelikusneveles/   youtube Youtube: Evangélikus Nevelés   instagram (1) Instagram:evangelikusneveles

Természettudományi szakmai nap - 2017.11.17.

BESZÁMOLÓ

A 2017-2018-as tanév természettudományi szakmai napját Budapesten, a Rózsák terén (Evangélikus Középiskolai Kollégium) szerveztük meg. A rendezvényen 32 regisztráló pedagógus vett részt.

A program a következőképpen alakult:

10.00-10.15 Károlyfalvi Zsolt kollégiumigazgató rövid áhítata és Gruber László természettudományi tantárgygondozó köszöntése és bemutatkozása.

10.15-11.00: Dr. Pálfi György (az SZTE Embertani Tanszékének tanszékvezető docense): Szent László koponya-ereklyéjének vizsgálata a biológiai antropológia és társtudományai segítségével.

11.10-11.55: Dr. Szilassi Péter (az SZTE Természeti Földrajzi és Geoinformatikai Tanszékének docense): A földrajz új világa – avagy a digitális oktatás lehetőségei a geográfiában.

12.05.12.20: Kávészünet

12.20-13.05: Dr. Bíró Imre Barna (az SZTE Bajai Obszervatóriumának tudományos főmunkatársa): Kozmikus kataklizmák. (A szupernóvák és azok kozmológiai vonatkozásai. A gyorsulva táguló világegyetem.)

13.15-14.00: Dr. Sipos Pál (az SZTE Szervetlen és Analitikai Kémiai Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára): Tévhitek a kémiában.

14.00: Ebéd

Pálfi György tanár urat egyrészt a 2017-es Szent László évad, másrészt pedig az érdekfeszítő téma kapcsán hívtuk meg. Királyunk hermája utoljára 150 esztendeje került felnyitásra, s a közelmúltban a katolikus egyház engedélyével négy napig vizsgálhatták László koponyáját a tudósok. Több új információ is kiderült egykori uralkodónkról. Többek között az, hogy hipermaszkulin típus lehetett, s kb. 50-60 éves kora között halhatott meg. Az állkapcsa hiányzik, s a fogazatának, valamint koponyacsontjának egy része is több helyen ereklyeként szolgál.

Szilassi Péter előadása volt didaktikai szempontból a leghasznosabb. Ő a földrajzoktatás modernizálásáról beszélt, s számtalan példán keresztül mutatta be azt, hogy hogyan lehet a digitális technikát segítségül hívni a tanításban. Talán érdemes lenne egy evangélikus „berkekben” lezajló továbbképzésre meghívni az előadót. Elkötelezettsége és lebilincselő stílusa példaértékű.

Bíró Imre Barna a szupernóvákról, azok típusairól tartott előadást. Természetesen kikerülhetetlen volt, hogy ne essen szó általában csillagokról, azok születéséről, sorsáról, s a táguló világegyetem-modellről.

Sipos Pál ismét „hozta a formáját”. A tudományokról és az áltudományokról beszélt, főként a kémiai specialitásokra koncentrálva. Rávilágított több tévhitre, szemfényvesztésre, amelyekkel akár a mindennapokban is szembesülhetünk. A szélhámosságok, csalások, öncsalások és féligazságok kapcsán megismerkedhettünk a „gyújtásoptimalizáló berendezéssel”, a „vízégetéssel”, a fogamzásgátlás alternatív módozataival, vagy pl. a sózás és a „lúgosítás” hatásaival…

Szakmai napunk elnyerte az érdeklődők tetszését még akkor is, ha nem csak metodikai dolgokról volt szó.


Gruber László
természettudományi tantárgygondozó
Bonyhád, 2017. november 30.

 

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com