Evangélikus Pedagógiai Intézet

● Cím: 1085 Budapest, Üllői út 24. ● E-mail: epszti@lutheran.hu ● Telefon: +36 (1) 429-2036

facebook (1) Facebook:www.facebook.com/evangelikusneveles/   youtube Youtube: Evangélikus Nevelés   instagram (1) Instagram:evangelikusneveles

Idegen nyelvi szakmai nap - beszámoló

A tanulók értékelése az online oktatásban

online szakmai program 2021. május 4.

A járványhelyzet elhúzódása miatt ismét csak online szakmai programot tudtunk tartani. A májusi alkalom témája sokak kérésére: az „Értékelés az online oktatásban” volt.

Az értékelés kardinális és ugyanakkor nagyon nehéz területe a pedagógusi munkának normál körülmények között is. Az online oktatás új kihívás elé állított bennünket, mivel a jelenléti oktatásban alkalmazott értékelési eszközök szinte egytől egyig alkalmatlannak bizonyultak arra, hogy valós képet adjanak a tanulók által megszerzett ismeretekről. Ugyanakkor mindenkit foglalkoztat a kérdés, hogyan és mire tudunk reális osztályzatot adni ebben a helyzetben is. S bár eddig is használtunk digitális tartalmakat és eszközöket a nyelvórákon a hagyományos munkamódszereink kiegészítéseként, most csak utóbbiakra támaszkodhattunk.

Kép2

Előadónk, dr.Trippó Sándor beszélt arról, hogyan valósítható meg az értékelés hármas kritériuma (objektivitás, megbízhatóság és érvényesség) az online oktatás során is. Felhívta a figyelmet arra, hogy az értékelés újfajta megközelítésére van szükségünk. Javaslata, hogy mozduljunk el a tanulóközpontú, formatív értékelés felé. Alakítsunk ki egy újfajta módszert az értékelésre, melyhez szükséges a pedagógusok szemléletváltása, az értékelés formáinak újragondolása. Mindehhez egy konkrét példát is hozott: a Stationen Lernen módszert, ahol az egyes állomásokon pecséteket gyűjthetnek a diákok, a végén pedig eredményt is értékelhetünk. Ezt követően egy Genially alkalmazással készített feladaton keresztül a részvevők gyakorlatban, kiscsoportokban, élményalapúan próbálhatták ki az elhangzott javaslatokat. A foglalkozásra készített, kisfilmekről szóló virtuális akadályverseny ITT található. A MySimpleshow oldalon kisfilmeket lehet alkotni – melyhez angol és német nyelven is van ismertető.

Kép3

A program második felében több nyelvszakos kolléga is osztott meg olyan ötleteket, módszertani praktikákat, melyet a saját tanítási gyakorlatukban már eredményesen alkalmaznak. A Loom-mal hang- és képalapú visszajelzést adhatunk. A Biteable segítségével cuki kis animációkat készíthetnek a diákok. A Genially szabadulószoba készítésére is alkalmas.

Amit összegezve megállapíthatunk az, hogy az online alatt kialakított digitális értékelési módszerek beépíthetők és adaptívan alkalmazhatók a jelenléti oktatásban is.

A visszajelzésekből kiderül, hogy az online oktatás során alkalmazott digitális módszerek és lehetőségek érdeklik a kollégákat. Szívesen fogadnak további ötleteket a jövőben is, nyitottak a digitális eszköztáruk bővítésére és azok beépítésére a jelenléti oktatásban is.

Bacsurné Nagy Ildikó

tantárgygondozó

idegen- és nemzetiségi nyelvek

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com