(Köz)úton a siker felé

A békéscsabai plakáttervező diákok a balesetmentes közlekedésért

 

A békéscsabai Szeberényi Gusztáv Adolf Evangélikus Művészeti Szakgimnázium grafikus szakképzésének 9. évfolyamos diákjai a mobilhasználat vezetés közbeni veszélyeire figyelmeztető plakátokat terveztek. Ezek már néhány napja a Békés megyei Volánbusz járművein is láthatók.

A Békés Megyei Baleset-megelőzési Bizottság pályázatára készült plakátok tervezése többek között azért sem volt egyszerű feladat, mert a szakgimnáziumot szeptemberben kezdő diákok alig két hónapnyi jelenléti tanulás után online folytatták a felkészülést, ami a művészeti képzés esetében korántsem jelentett ismerős és könnyű helyzetet.

A tanárok és a diákok elhivatottságát igazolja, hogy a digitális oktatást csak újszerűnek, a tervezés szakmai kérdéseit viszont kihívásnak értékelik.


Flóra Virág grafikusművész, képzőművész tanár így foglalja össze tapasztalatokat:

„A plakátok megtervezésénél szokatlan volt az egyedi formátum, a buszok szélességéhez, a hátsó, rendelkezésre álló felület nagyságához igazított méret, ami 50 cm x 200 cm volt.

A tervezés fő szempontjai közé tartozott a színek figyelemfelkeltő és veszélyt jelző, valamint a témát is kifejező szerepe.

Ügyelni kellett a szöveg és a kép integrációjára, a megfelelő betűtípus kiválasztására és – a harmonizáló formavilág mellett – az olvashatóság is fontos szempont volt.

A tervezés folyamata ötletgyűjtéssel indult, hogy a megadott szlogenhez megfelelő, az átadni kívánt üzenetet erősítő képi világ születhessen meg. A vázlatok és tervek elkészítése után a diákok szabadon dönthettek arról, hogy manuális vagy digitális technikával készítik majd el a munkát. Végül dolgoztak vektorgrafikus Adobe Illustrator programmal és Adobe PhotoShoppal is, de akadtak, akik manuálisan hozták létre alkotásaikat, majd digitalizálva továbbfejlesztették azokat.

Az ötleteket és a tervek variációit az online órákon megbeszéltük: a diákok így nemcsak tanári visszajelzést kaptak a prezentációik során, hanem egymás alkotásaira is reagálhattak és kifejthették véleményüket. Ezáltal a motiváló és ösztönzőleg ható pozitív megerősítések mellett a diákok a felmerülő buktatókra is különböző megoldási javaslatokat kaptak egymástól és tőlem, valamint tesztelhettük a műveket a befogadó nézőpontjából is, a saját reakcióinkat vizsgálva, elemezve.

A kilencedikes évfolyam képzési programjában a tervezési alapismeretek magukban foglalják a tipográfiai alapozást is, a betűcsoportosítás, a betűkeverés és a tudatos betűválasztás témaköreit. Kiváló lehetőség a tanultakat a gyakorlatban is alkalmazni egy olyan feladatban, amely már a megvalósulás lehetőségét rejti magában.

A díjátadó ünnepségen a gyönyörűen kinyomtatott, a buszok hátuljára felragasztott matricák ebben a nagy méretben lenyűgözően hatottak. A fiatal alkotóknak hatalmas élményt jelentett munkájuk gyümölcsét megtapasztalni és a tervezőgrafika tömegekre ható erejét átérezni.

Életet mentő üzenetet közvetíteni, a világot jobbá tenni és ennek részesévé válni nagyszerű feladat, grafikusnak lenni gyönyörű hivatás!”


A pályázat nyertes alkotóiról és műveikről további képek itt láthatóak:
https://www.facebook.com/evangelikusneveles/photos/a.112685020380292/319668519681940

Fénykép és Szöveg: Flóra Virág, BEGArt

JSN Boot template designed by JoomlaShine.com