Evangélikus Pedagógiai Intézet

● Cím: 1085 Budapest, Üllői út 24. ● E-mail: epszti@lutheran.hu ● Telefon: +36 (1) 429-2036

facebook (1) Facebook:www.facebook.com/evangelikusneveles/   youtube Youtube: Evangélikus Nevelés   instagram (1) Instagram:evangelikusneveles

Óvodai szakmai nap - Nagytarcsa

"Mert ti testvéreim, szabadságra vagytok elhíva" Pál levele a Galatákhoz 5,13

Ha Isten gyermekekkel ajándékozott meg, akkor azt a különleges missziói küldetést adta nekünk Pedagógusoknak, és Szülőknek, hogy a szeretet, gondoskodás, tanítás és nevelés nyelvén vigyük őket közelébe. Ahogyan a Bibliai történeteken keresztül, úgy a meséken át is nevelünk. Így hát a mi felelősségünk, – legyen az a szülői ház, vagy az óvoda – hogy hogyan juttatjuk meseélményhez gyermekeinket, hogy azok beépüljenek a szívbe, az elmébe. Hiszen a mese felröppenti az ember képzeletét, de ugyanakkor biztonságot, hitet ad, és kapaszkodót is. A hitre azonban szüksége lesz a gyermeknek egész életében. Mert e nélkül a hit nélkül – talán élni sem lehet.
Pintér Béla gondolatának felidézésével is emlékezhetünk a nagy meseírókra, akiknek szavait ma is felidézzük, kiknek történetei ma is életre kelnek, melyek bennünk élnek és velünk élnek.
„Azt mondják, az emlékek majd megfakulnak,
a színes képek mind elhalványulnak.
De mesék, versek, kis dalok, színek, ízek, illatok
mind azt súgják, otthon vagyok.”
Ezek a gondolatok erősítették meg bennünk a szakmai nap témaválasztását, hiszen az óvodáskor egyik legfontosabb nevelő ereje/eleme a mese. A gyermekek mese dramatizálása és dr. Pompor Zoltán tanár úr előadása is erre a fontos momentumra épült.
Az EPSZTI és a nagytarcsai Szivárvány Keresztyén Evangélikus Óvoda által szervezett őszi továbbképzésen közel 160 pedagógus regisztrált és vett részt a Magyarországi Evangélikus Egyház 27 óvodájából. A téma kiválasztása és meghatározása, valamint az előadók megválasztása, felkérése igazodott az aktualitásokhoz, melyek lelki és szakmai épülésünket szolgálták.

 

A szakmai napon kiváló előadókat ismerhettünk meg.

Elsőként Dr. Pompor Zoltán tanár urat, – Károli Gáspár Református Egyetem, Tanítóképző Főiskolai Kar – aki „A hagyományos és a modern mesék az óvodában” témában tartotta meg előadását. Tanítványai gondolataival köszöntöttem, akiről úgy vélekednek, mint igazi tanárról... aki nem csak az anyagot akarja leadni, hanem tanítani akar, megértetni. Segítőkészsége és tudása átlagon felülni, nem beszélve a mérhetetlen lelkesedéséről. Egyedi személyiséggel, kiváló humorral megáldott, kreatív tanár. Az általa bemutatott könyvek érdekesek, ötletesek, és elgondolkodtatóak voltak.

Dr Fábri György habilitált egyetemi docens – ELTE és az Északi Evangélikus Egyházkerület felügyelője „Vannak-e még keresztyén értékeink?” témában kapott felkérést előadásának megtartására. Így a szakmai napot megtöltöttük lelki tartalommal is.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által nyilvánosságra hozott legújabb, 2011-es népszámlálási adatai alapján hazánk evangélikussága egyre fogy és öregszik. A 10 évvel ezelőtti adatokkal összevetve közel 30 százalékos lélekszámcsökkenésről beszélhetünk. Sajnos lehangoló képet kaptunk Felügyelő úr előadásán keresztül is erről a lélekszám fogyásról, melyeket diagramokon keresztül még szemléletesebben láthattunk. Ezzel együtt feladatot is kaptunk: pedagógusként az óvodában és az iskolában nagy a felelősségünk a gyermekek hitre való nevelésében. Sokszor a gyermekeken keresztül tudjuk megszólítani a szülőket és ezáltal bevonni őket a gyülekezeti életbe. Az óvodai ünnepélyek, az egész héten át tartó áhítatok, a foglalkozás előtti és utáni imádságok, a gyermek, óvónő és szülői együttlétek, közös programok, az elért eredmények, sikerek a gyülekezetben tett látogatások adják a keretét óvodai létünknek. Ezeket a programokat fejlesztő és újító szándékkal vezettük be, hogy kialakítsunk egy olyan családias hangulatot, mely a keresztyén óvodák lételeme. Ami optimizmusra ad okot, hogy vannak óvodák, melyek elmondhatják, hogy: „Az óvoda által épül a gyülekezetük!” Támogató-segítő szervező munkánkkal vigyáznunk kell értékeinkre, keresztyén értékeinkre, hogy ezen a lehangoló képen változtatni tudjunk!

Dr. Fabiny Tamás Püspök úr reggeli áhítata is rendkívül meghitt volt, mellyel méltó indítást adott a szakmai nap lelkiségéhez és sikeréhez.

Varga Márta MEE Nevelési-Oktatási Osztály vezetője beköszöntőjében méltatta az óvodapedagógusok munkáját, és vers formájában adta közre az evangélikus óvodák sokszínűségét.

A konferencia záróelőadója Dr. Kelemen Lajos pszichológus volt – Debreceni Egyetem, Gyermeknevelési és Felnőttképzési Kar.
„Az érzelmek titokzatos világa óvodáskorban” címmel tartotta meg előadását. Hangulatos és értékközvetítő gondolatai miatt hívtuk meg az óvodai szakmai napra – közkívánatra, az elégedettségi felmérőlapok mutatói alapján.
Kelemen Lajos A TANÁR: személyiségével igazán közvetlenül hatott a hallgatóságra, akik nagy érdeklődéssel hallgatták az előadását egy gesztussal, egy szóval, odavetett tréfás félmondattal. Mindig építi a személyiséget, ő az, akinek szelleme világos, tudása nagy és szíve jó!

Soltvadkert, 2016. december 01.
Lakatosné Hachbold Éva
EPSZTI Tantárgygondozó

  • Alapértelmezett rendezés
  • Cím szerinti rendezés
  • Dátum szerinti rendezés

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com