Evangélikus Pedagógiai Intézet

● Cím: 1085 Budapest, Üllői út 24. ● E-mail: epszti@lutheran.hu ● Telefon: +36 (1) 429-2036

facebook (1) Facebook:www.facebook.com/evangelikusneveles/   youtube Youtube: Evangélikus Nevelés   instagram (1) Instagram:evangelikusneveles

Alsós szakmai nap - Orosháza, 2016.04.22.

„A művészeti nevelés jobbá teszi az embert.

Hogy más legyen a hozzáállás a munkához,

hogy ne rabszolgaként ismétlődő funkciókat hajtson

végre a mindennapi betevő falatért,

hanem kreatív módon dolgozzon."

(Dr. Bolberitz Pál, római katolikus pap, filozófus, egyetemi tanár)

Alsó tagozatos tantárgygondozó program

 

A dél – magyarországi evangélikus általános iskolák tanítói regionális szakmai napon vettek részt 2016. április 22-én.

„Művészeti nevelés az alsó tagozaton"

című program Orosházán, a Székács József Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium közreműködésével, Nagyné Györgyi Szilvia igazgatóhelyettes áldozatos munkájának köszönhetően valósult meg.

A régió általános iskoláiból – Kiskőrösi Petőfi Sándor Evangélikus Általános Iskolából, Szarvasról, a Benka Gyula Evangélikus Általános Iskola és Óvodából , Békéscsabáról a Szeberényi Gusztáv Adolf Evangélikus Gimnázium Művészeti Szakközépiskola Általános Iskola Óvoda Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégiumból, a Sztehlo Gábor Evangélikus Általános Iskolából - érkeztek az érdeklődő tanítók 27-en.

Az iskola dísztermében Fehér Borbála intézményvezető szeretteljes köszöntője - melyben bemutatta a most 20 éves intézményét - után Szigethy Szilárd iskolalelkész Isten igéjén keresztül az „aha élményről" és a motiváció és a művészet kapcsolatáról is beszélt és vetítéssel gazdagította áhítatát.

A látogató tanítók a 4.a osztályban magyar nyelv és irodalom órán tekintettek meg egy bemutató foglalkozást. A „Hazánk, Magyarország" témájú órát Ravaszné Horváth Marianna tartotta, aki a néptánc csopotot is vezeti.

A bemutató órát követően az intézményi „Jó gyakorlatok" bemutatására került sor.

Bökényi Hajnalkától a DESZKA alsó tagozatos színjátszócsoport munkájáról hallottunk, majd egy foglalkozás részleteibe engedett betekintést. A 35 főből álló gyermekcsoport beszéd- és koncentrációs gyakorlatokat, a kreativitás és nonverbális kommunikáció fejlesztésének játékos lehetőségeit és végül Max Lucando: Értékes vagy! bemutatójuk betétdalát tekintettük és hallgattuk meg.

A képzőművészeti nevelés helyi lehetőségeit Celuskáné Csepregi Alicia rajztanár és tehetségfejlesztő pedagógus a „Vizuális művészeti nevelés" témájában tartott prezentációt az iskolai műhelymunkákról, bemutatta szakköri tervét és sok hasznos módszertani ötletet adott a jelenlévőknek.

Végül az origami szakkörről adott tájékoztatást és mutatott be néhány alkotást.

 következő művészeti terület a néptánc volt. Az előadó kiemelte, hogy a „közösségben lévő alkotás" az élményszerűség mellett fejlesztő hatással is bír. Ezután ismét nagy élvezetet nyújtott a 4.a osztály most már a népviseletbe öltözve a „Gyermek lakodalmas" táncprodukciójával.

A Jó gyakorlatok sorát az ének és zenekar bemutatója zárta. Domjánné Szólik Anikó a lutheri hagyományokon alapuló koráléneklés fontosságáról, a koráléneklési verseny sikeréről a „Kisénekkar" tevékenységéről beszélt bevezetőjében. Majd élőben hallottuk a tisztán csengő gyermekéneket. A 2. osztályosok jelnyelven is megszólaltatták a kórussal együtt az „Úr van itt kezdetű éneket.

Ez a felejthetetln élmény mindenki számára világossá tette, hogy ugyan Orosházán nem működik művészeti iskola, de az igazgatónő nyitó szavai, hogy „ szinte soha nem volt még ekkora szükség a művészeti nevelésre mint ma" itt helyben megvalósul, nagyon magas szinvonalon valósul meg.

Az orosházi Regionális szakmai nap záróakkordjaként Bíró Gyula főiskolai tanársegéd, a szarvasi Gál Ferenc Főiskola Gyakorló Általános Iskola és Gyakorlóóvoda, Bölcsöde igazgatójának, szaktanácsadónak előadását hallgattuk meg.

Az értekezés is a művészetpedagógia néhány nagyon aktuális kérdését vetette fel.

A közgazdaságtanból vett példákon - mint például a használható tudás, a kooperációs készség, a sikerorientáció - jutott el addig a gondolatig, hogy „ változó világ, változó megoldások" a mai kor kihívása.

Az előadás felvetette a módszertan fontosságát, a művészeti nevelés komplexitását. Filozófiai felvetésekre alapozva a magyar oktatási rendszer anomáliáin keresztül jutott el addig a megállapításig, hogy a „ a művészet nem tantárgy, hanem nevelés".

Köszönjük az iskola szíves vendéglátását, a mindenkit átölelő szeretetet, a helyi „Jó gyakorlatok" megismerését.

A beszámoló képekkel innen tölthető le.

Zámbóné Karner Anikó

tantárgygondozó – alsó tagozat

 

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com