Evangélikus Pedagógiai Intézet

● Cím: 1085 Budapest, Üllői út 24. ● E-mail: epszti@lutheran.hu ● Telefon: +36 (1) 429-2036

facebook (1) Facebook:www.facebook.com/evangelikusneveles/   youtube Youtube: Evangélikus Nevelés   instagram (1) Instagram:evangelikusneveles

Nyelvtanári konferencia- beszámoló

„A jövő nyelvtanára, a nyelvtanárok jövője”

 

 Budapest, 2019. április 27.

A Nyelviskolák Szakmai Egyesülete 2019. április 27-én Budapesten megrendezte idei egésznapos módszertani konferenciáját „A jövő nyelvtanára, a nyelvtanárok jövője” címmel.

A konferencián elhangzott szakmai programok ahhoz a kérdéskörhöz kapcsolódtak, hogy milyen nyelvtanárokra lesz szükség a jövőben, a technológiai forradalom korában. Hogyan lehetünk továbbra is sikeresek, hogyan tudunk lépést tartani a körülöttünk zajló technológiai és társadalmi folyamatokkal?

Az újtól való idegenkedés sokszor természetes, ennek egyik leggyakoribb oka az ismeretek hiánya. A „régi” pedagógia eszköztárának teljes lecserélése azonban nem szükséges: ehelyett továbbiak elsajátításával, új gondolkodásmód kialakításával, az új módszerek integrálása révén a pedagógus szerepe változik meg fokozatosan. Egyre inkább a tanulást irányító személlyé válik. Feladata a formális és az informális tanulás egységének, valamint az online és offline tanulásnak az összhangba hozása lesz. A tanulási folyamat egyre inkább társas tevékenységgé alakul, amelynek során (ahogy az élet számos más területén is) az érzelmi intelligencia, a hatékony kommunikáció, az együttműködés és a kreativitás lesznek a sikeres tanulás meghatározó tényezői. 

A nap során előadások és műhelymunkák váltakoztak és igyekeztek elgondolkodtatni, valamint módszertani ötleteket átadni a több mint 600 résztvevő kollégának. A nyitó plenáris előadást DR. PRÓSZÉKY GÁBOR (nyelvész-matematikus, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, egyetemi tanár) tartotta a mesterséges intelligencia kutatás és a nyelvtechnológia legújabb fejleményeiről. Ezt követően 40 angol, német és magyar nyelvű előadásra, workshopra kerül sor párhuzamosan hét előadóteremben, az alábbi témák köré csoportosítva:

a technológiai forradalom hatása a nyelvtanításra 

a közösségi és hálózati tanulás elősegítése

személyes jelenlét és online tanulási tér 

különböző generációk - eltérő motivációk 

kompetencia- és készségfejlesztés a munkaerőpiac megváltozott igényeinek megfelelően 

A záró plenáris előadást DR. SZVETELSZKY ZSUZSANNÁTÓL (szociálpszichológus, hálózatkutató) hallgathattuk meg „Szerepeink a mesterséges intelligencia világában” címmel.

A rendezvény során a résztvevőknek alkalmuk nyílik megismerni a kiállítóként megjelenő nyelvkönyv kiadók, nyelvvizsga központok és más nyelvi szolgáltatók ajánlatait, újdonságait is. 

A műhelymunkák vezetői közt több, korábbi evangélikus nyelvtanári konferenciáinkon is közreműködő szakembert is örömmel köszöntöttem: pl. Enyedi Ágnes, Feketéné Kovács Zsuzsanna, Harsányi Bence, Kelemen Ferenc, Dr. Morvai Edit, Prievara Tibor, vagy Somkövi Bernadett – és természetesen több új workshop-vezető meghívásának ötlete és első lépései is realizálódtak.

Feketéné Kovács Zsuzsanna, a győri Péterfy Sándor Evangélikus Gimnázium, Általános Iskola, Óvoda és Kollégium tanára, szaktanácsadó, eTwinning nagykövet engedélyével, illusztrációként, itt találjuk az általa „Hogyan tegyük változatosabbá web 2.0-vel a tanórák a nyelvórát?” címmel megtartott workshop anyagát:

http://www.nyelviskola.hu/files/fekete_zsuzsanna_hogyan_tegyuk_valtozatosabba_web_%202.0_vel_a_nyelv%C3%B3r%C3%A1t.pdf

Urbán Ágnes

  • Alapértelmezett rendezés
  • Cím szerinti rendezés
  • Dátum szerinti rendezés
load more hold SHIFT key to load all load all
Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com