Evangélikus Pedagógiai Intézet

● Cím: 1085 Budapest, Üllői út 24. ● E-mail: epszti@lutheran.hu ● Telefon: +36 (1) 429-2036

facebook (1) Facebook:www.facebook.com/evangelikusneveles/   youtube Youtube: Evangélikus Nevelés   instagram (1) Instagram:evangelikusneveles

Osztályfőnöki szakmai napot tartottunk - Beszámoló

"A lájk nem szeretet"

Hogyan hat a közösségi média az énképemre, önértékelésemre, kapcsolataimra?

A fenti címmel, első alkalommal rendhagyó módon 2020 október 8-án került sor a Győr és környéki Evangélikus Intézmények osztályfőnökei számára rendezett ONLINE szakmai megbeszélésére és bemutató órára.

Kovácsné Jakus Katalin osztályfőnöki tantárgygondozó köszöntötte a megjelent vendégeket és ismertette a szakmai nap programját. Köszönetét fejezte ki Kolarovszki Zoltán Igazgató úrnak, hogy lehetővé tette a szakmai nap megrendezését. Külön köszöntötte Gáspárné Vágási Juliannát az EPSZTI igazgatóhelyettesét, Kardkovács Szilviát az EPSZTI pedagógiai szakértőjét, a szakmai nap informatikai hátterének biztosítóját, Bereczki Enikő előadót és az jelenlévő osztályfőnököket. Köszönetét fejezte ki Benkóné Jancsó Hanna osztályfőnöki munkaközösség-vezetőnek együttműködését és szervezését.

Az óra kezdete előtt Bereczki Enikő előadó mutatkozott be, majd röviden tájékoztatta a jelenlévőket az óra témájával kapcsolatban. A munkaközösség vezető asszony néhány kedves szóval bemutatta a főszereplő 9. osztályt. Ezt követően került sor a rendhagyó osztályfőnöki bemutató órára, melyet Bereczki Enikő, Generációs és Ifjúsági szakértő tartott. Az óra témája: "A lájk nem szeretet"- hogyan hat a közösségi média az énképemre, önértékelésemre, kapcsolataimra?

A foglalkozás elméleti háttere:

Gyakori jelenség a közösségi médiában, hogy fiatal lányok egyre lengébb öltözékben, vagy félmeztelenül posztolnak önmagukról és a fiúk is gyakran felelőtlenül osztanak meg fotókat, videókat lájk-vadászatért. Legtöbb esetben ennek az az egyszerű oka, hogy szeretetre vágynak. Gyakran abban a tévhitben élnek, hogy minél több lájkkal, minél több népszerűséggel az online térben szeretetet és figyelmet kapnak, ami nagyon félrevezető lehet. A kortársak hatására a szexting is egyre gyakoribb probléma. Mindezekben óriási hatása van a médiának. Egy kutatás szerint arra az állításra, hogy „a közösségi oldalakon látottak nem adnak valós képet az emberekről, mindenki igyekszik jobb színben feltüntetni az életét a valóságosnál”, a 16–21 éveseknek csak 56 százaléka helyeselt, és náluk volt legalacsonyabb ez az arány. Vagyis ők hiszik el leginkább, hogy amit látnak, az a valóság. Ők töltik a világhálón a legtöbb időt, 3,4 órát (bár más felmérések szerint még ennél is többet). Nagyon fontos, hogy beszélgessünk velük ezekről a kérdésekről ugyanis a közösségi média világa befolyással van kapcsolataikra, önértékelésükre és testképükre is.

Foglalkozás módszerei, megvalósítás lépései:

A foglalkozás az online térben Zoom-on történt.

Posztokkal, kutatási adatokkal, online sajtóból vett érdekes jelenségekkel, videóval, kérdezz-felelektípusú gyakorlatokkal, szavazással irányította az előadó a figyelmet arra, hogy milyen nagy a hatása a mainstream és a közösségi médiának arra, hogyan gondolkodunk magunkról, mennyire kerülnek előtérbe az életünkben a külsőségek, hogyan befolyásolja a testképüket, megjelenésüket, céljaikat, vágyaikat és kapcsolataikat.

testkép

Az órán szó esett arról is, hogy annak teljesen kiszolgáltatottjává válsz, akinek képet küldesz magadról. Érdemes átgondolni kétszer, hogy mit mutatsz meg magadról az online térben a nagyvilágnak, mert az ott marad, az törölhetetlen. Azt hisszük, hogy törölhető, de nem törölhető. Az önbecsülés, a digitális immunerősítés, digitális detox, az intimitás őrzése, védelme és a személyes kapcsolatok erősítése is említésre kerül, melyek sokkal többet érnek a like-ok ideig-óráig nyújtotta visszajelzésétől. Pozitív üzeneteken, tanácsokon keresztül, melyek influenszerektől jönnek (gamerek vloggerek, youtuberek stb) rávilágítunk arra, hogy mennyire fontos az online világban a józanság, a tudatosság és a realitásérzék megőrzése. Mindeközben a tanulók is megosztják véleményüket és kiegészíthetik mindezt saját tapasztalataikkal és javaslataikkal.

 digi immun

Az óra végén az előadó könyvet ajánlotta diákoknak és a pedagógusoknak.

Könyvajánló diákoknak:

Az 5 szeretetnyelv titka fiataloknak GARY CHAPMAN, PAIGE HALEY DRYGAS

https://www.harmat.hu/uzlet/az-5-szeretetnyelv-titka-fiataloknak/

Könyvajánló tanároknak: Havey. Szex és lájk és közösségi média.

https://www.lira.hu/hu/konyv/ismeretterjeszto-1/egyeb/havey-allison-puccio-deana-szex-es-lajk-es-kozossegi-media

 

A bemutató órát követően a jelenlévőkkel beszélgetésre került sor, mely nagyon hasznosnak bizonyult.

Aszód, 2020. október 9.

 

Kovácsné Jakus Katalin

tantárgygondozó

  • Alapértelmezett rendezés
  • Cím szerinti rendezés
  • Dátum szerinti rendezés
load more hold SHIFT key to load all load all
Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com