Evangélikus Pedagógiai Intézet

● Cím: 1085 Budapest, Üllői út 24. ● E-mail: epszti@lutheran.hu ● Telefon: +36 (1) 429-2036

facebook (1) Facebook:www.facebook.com/evangelikusneveles/   youtube Youtube: Evangélikus Nevelés   instagram (1) Instagram:evangelikusneveles

Együttműködésben a családokkal a korai iskolaelhagyás csökkentéséért

Nyíregyháza, 2019. augusztus 19-23.

21 határon túli magyar pedagógus vett részt az EPSZTI által szervezett és az RMPSZ által támogatott egy hetes továbbképzésen Nyíregyházán

 

határontúli.jpg

A továbbképzés résztvevői a Luther Márton Kollégium előtt.

Az EPSZTI idén első alkalommal nyerte el a lehetőséget, hogy képzőként részt vegyen a határon túli magyar pedagógusok továbbképzésének lebonyolításában.

A téma, amelyet ajánlottunk, és amelyre 21 pedagógus érkezett Erdélyből, Kárpátaljáról, Felvidékről és Délvidékről, szorosan kapcsolódik az EPSZTI és partnerei által megvalósított ERASMUS+ projekthez, melynek címe: Esélyteremtő együttműködési hálózat kialakítása.

Az augusztusi továbbképzés céljaként megfogalmaztuk, hogy a résztvevők legyenek képesek a hátrányos helyzetű és a lemorzsolódás veszélyének kitett tanulók felzárkózási esélyeinek növelésére. Bővüljön eszköztáruk a tanulók iskolai előmenetelének támogatására, a diákok egyéni fejlesztésére vonatkozóan. További célunk volt olyan technikák megismertetése, melyek segítségével növelhető a családok és az iskola közötti együttműködés, növekszik a szülői felelősségvállalás a lemorzsolódás csökkentése érdekében. A képzés egészét a gyakorlati megközelítés jellemezte.

határontúli2

Közös feladatmegoldás, alkotás csoportmunkában

A továbbképzésnek a Luther Márton Kollégium adott otthont. A szakmai programot Majorosné Lasányi Ágnes és Dr. Tratnyek Magdolna vezette, amelybe az EPSZTI részéről Valentinyi Erika és Oláh Róbert is bekapcsolódott.

A feldolgozott témakörök:

  • Ráhangolást, hangulatteremtést segítő gyakorlatok.
  • Együttműködés, szociális készségek fejlesztése.
  • Hátrányos helyzet, fogalomértelmezés. Okok és következmények.
  • Statisztikák és ami mögötte van. SNI, lemorzsolódás. nemzetközi adatok, adatértelmezés, helyi sajátosságok. Mit tehetünk a lemorzsolódás ellen?
  • Az Evangélikus Roma Szakkollégium és az általa működtetett mentori rendszer bemutatása.
  • Hídépítés a családok felé. Az Utak és hidak c. kézikönyv megismerése.
  • Az esettanulmány, mit a megismerés és feldolgozás módszere.

Alkalmazott módszerek:

  • Reflektív szövegfeldolgozás
  • Csoportmunka
  • Egyéni és páros feladatmegoldás
  • Szituációs gyakorlatok
  • Interaktív előadás

 

határontúli3.jpg

A megismert gyakorlatokat a gyerekek és szülők körében is tudják majd alkalmazni.

 

 

határontúli4.jpg

Az Utak és hidak c. szakmai kézikönyvvel is megismerkedhettek a résztvevők

A képzés 30 órában, hétfőtől péntekig tartott és minden nap szabadidős programok is színesítették a szakmai tartalmat. Így segítettük, hogy az együtt töltött hét igazi feltöltődés lehessen.

A résztvevők visszajelzéseikben kiemelték a magas szakmai színvonalat, a gyakorlatközpontúságot, a képzők rugalmasságát. Megfogalmazták a kapott megerősítéseket, új módszereket, a megfelelő kommunikáció fontosságát a családokkal való kapcsolatépítésben. Többeknél is erőteljesen megfogalmazódott az a felismerés, hogy nekünk, pedagógusoknak kell lépnünk és keresni az utakat. Mindenki szeretné megosztani a tanultakat kollégáival.

„Nagyon sok mindenben segíteni fog a képzés, hogy eredményesebben tudjak együttműködni a családokkal. Elsősorban türelemre tanított meg, aztán arra, hogy hogyan működjek együtt a családokkal. Aztán a különböző országokból érkező kollégák tapasztalatai voltak érdekesek. E kitűnő szakmai felkészítés után teljesen másként látom az együttműködést a családokkal és azon leszek, hogy legjobb tudásomon keresztül csökkentsem a korai iskolaelhagyás számát. Nagyon jó hangulatú, tartalmas képzés volt”.

Dr. Tratnyek Magdolna

pedagógiai szakértő

  • Alapértelmezett rendezés
  • Cím szerinti rendezés
  • Dátum szerinti rendezés
load more hold SHIFT key to load all load all
Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com