● Cím: 1085 Budapest, Üllői út 24. ● E-mail: epszti@lutheran.hu ● Telefon: +36 (1) 429-2036

facebook (1) Facebook:www.facebook.com/evangelikusneveles/   youtube Youtube: Evangélikus Nevelés   instagram (1) Instagram:evangelikusneveles

Razglednicák – képek a húsz éves Neumann versenyről

Babics Csaba tantárgygondozónk beszámolója

Ma, április 7-én pontosan húsz éve kezdődött el az evangélikus iskolák közötti informatika verseny, a Neumann verseny. Mit is lehet írni erről a húsz évről? Néhány képben idézem fel ezt a szép 20 évet.

1

Az első képhez az eredeti cikk az elsőről:

Dr. Bánhidi Sándorné, az Informatika és Számítás-technika Tanárok Egyesülete alelnöke a Neumann János Informatikai Verseny az evangélikus iskolák részére különdíját adja át Czigola Gábor 8/IV. B líceumi tanuló részére, Németh Gyula Matáv osztályvezető, Imrik Péter Master Copy Kft. igazgató és Babics Csaba laborvezető jelenlétében.

A Líceumban megrendezett versenyen első helyezést ért el alkalmazói kategóriában Jankowski Balázs (Győri Ev. Gimn.), Jakál Adrienn (Berzsenyi, Sopron); programozói kategóriában Lackner Kristóf (Győri Ev. Gimn.), Pusztai Tibor (Fasori Ev. Gimn.), Andorkó Balázs (Nyíregyházi Ev. Gimn.).

2 3

2-3. kép A díjak és a győztesek.

Az indításhoz köszönet a Líceum néhai igazgatójának, dr. Lampérth Gyulának, a szponzoroknak, különösen is kiemelve az akkori Mastercopy Kft.-t, és kollegáimnak, Nagy Andrásnénak és Sölét-Ormos Juditnak.

Az első időben 2 napos verseny volt, alkalmazói és programozói kategóriában. Aztán kibővült még web-tartalom kategóriával. Az akkori iskoláink mindegyikéből kerültek be diákok a döntőbe, hiszen ez akkor ez egyéni verseny volt. Így ez egyben alkalom volt a kollegák személyes találkozására is.

Meg kell említenem Ittzés János püspök urat és az egyházkerület néhai felügyelőjét, Weltler János urat, akik szintén a verseny mellé álltak. Egy ideig a verseny díjátadásán az Egyházkerület Ifjú Informatikusa –díj is átadásra került.

4

4. kép

Kialakult az estével kapcsolatosan az a hagyomány, hogy a csapatok között egy kis kosármeccset is megszerveztünk.

5

Az 5. kép érdekessége, hogy az utolsó sorban a jelenlegi malomsoki lelkész látható, Weltler Gábor, ez mutatja, hogy az akkori versenyzők nem csupán szakbarbárok voltak.

6

Természetesen a Líceum jelenlegi vezetője, Töli Balázs is ugyanúgy a verseny mellé állt, mint néhai elődje, a 6. képen Nagy Andrással, aki a Matáv szakembere volt akkoriban, a zsűri elnökével, és Németh Ervinnel, a fő szponzor cég vezetőjével látható egy képen.

7

A 7. kép a 10 éves évfordulón készült, ez egyben a Líceum Unger Pauline Informatika Laborjának 15 éves évfordulója is volt.

8 borító

8. kép

A 2000-es évek aztán több változást is hoztak: elindult a mostani rendszerű érettségi, illetve a kollégáknak egyre kevesebb idejük lett arra, hogy egy hétvégére elvonuljanak Sopronba. Így Budapestre költözött a verseny. Először a Fasori Evangélikus Gimnáziumba költöztünk, és informatikai vetélkedő lett, amelyet versenybizottság igazgatott 2 évig, az elnöke Csordás János lett, akinek akkoriban sokat köszönhettünk. A verseny ettől kezdve iskolák közötti megmérettetés, ehhez tartozik egy Vándorkupa, amelyre egy évig a győztes iskola vigyáz.

Sajnos a Fasori Gimnáziumban megtartott döntőkről nincs képem, egy cikket találtam:

Akkoriban két éven át Katz Sándor tanár úr volt az informatika-matematika tantárgygazda, aki viszont legnagyobb meglepetésemre engem kért fel a verseny szervezésére. Ekkor már az EPSZTI hivatalos versenye lett.

9

9. kép

A Fasori Gimnázium után a Neumann Kupa helyszíne átkerült az Evangélikus Kollégiumba. Fontos kiemelnem Gápárné Vágási Julianna, az EPSZTI igazgató-helyettesének támogatását, aki a versenyért talán többet tesz, mint én. Ja igen, ugyanis közben az EPSZTI tantárgygazdájaként „megnyertem” a verseny szervezését is.

10

10. kép

Közben az új helyszínen új szponzorok támogatják a kupát. Ez annak is köszönhető, hogy az egykori versenyzők ma más komoly szakemberek, a következő képeken majd őket is láthatjuk (pl a 11.-en). Egy évig ezért a Huawei cég is szponzorunk volt J. De azért talán nem számít reklámnak, hogy egy nagyon híres un. Startup-cég is támogat bennünket. Érdekesség: az első verseny képén látott Bánhidi Sándorné, az informatikai tanári szövetség elnöke ismét megtisztelt bennünket jelenlétével, illetve Gáncs Péter akkori elnök-püspök.

11

11. kép

12 12

12-13. kép

A megújulással sok újabb iskolánk is bekapcsolódott a versenybe, ifjú kollegákat ismertünk meg és ismerték meg egymást. Az induláskor a kis szakmai segítségnyújtást ma már az EPSZTI szervezi külön, azt gondolom, sokban segített ez a mostani digitális tanrendre történő kényszerű átállásnál is.

14

14. kép

Az elmúlt években aztán a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Kara adott helyszínt. Így a dékántól, Dr. Iván Kristóftól első kézből hallhattak azokról a csúcstechnológiai kutatásokról, amelyek az intézményükben folyik. A verseny sokkal interaktívabb lett. Egyik évben avval is próbálkoztunk, hogy minden csapat Budapest különböző részein készít kis digitális tartalma, így a Gellérthegyi Pálosok, vagy a Lónyai Református Gimnázium is bemutatásra kerül, de volt csapat az EPAM és a LogMeIn infós cégnél is, mindketten sokat tesznek az utánpótlás neveléséért.

A képen egy „Fele sem igaz” vetélkedő közben az egyetem dékánja, dr. Iván Kristóf éppen Gáspárné Vágási Juliannával együtt ad igaz vagy hamis válaszokat. Dékán úr támogatása nagyon fontos volt ezekben az években. És persze itt is találtunk az egyetem PhD-sei között egykori Neumann győztest!

15 16

15-16. kép.

A kupa keretében bevezettük, hogy van egy általános iskolás győztes csapat is. Tavaly így lány-csapat is nyert! A tavalyi kép másik érdekessége: a fő díjat átadó (illetve cégtulajdonos-társaival szponzoráló) úr is látható korábbi képeken.

17

17. kép

A kupa jelenleg náluk van, a múlt héten adták volna át az új győzteseknek.

Hálás köszönet, mindenkinek, aki a 20 esztendőben munkájával, segítségével, részvételével, támogatásával éltette és tovább vitte ezt a szép versenyt!