Evangélikus Pedagógiai Intézet

● Cím: 1085 Budapest, Üllői út 24. ● E-mail: epszti@lutheran.hu ● Telefon: +36 (1) 429-2036

facebook (1) Facebook:www.facebook.com/evangelikusneveles/   youtube Youtube: Evangélikus Nevelés   instagram (1) Instagram:evangelikusneveles

Beszámoló az informatikai szakmai napról

Világszínvonal az evangélikus informatikaoktatásban!

Szakmai nap az informatika tanároknak,
2018. november 22. csütörtök

 

Lassan két esztendeje tartott konferenciát az EPSZTI az evangélikus informatika oktatás 25 éves évfordulója kapcsán. Ott célul a múltba révedés helyett azt a célt tűztük ki: az oktatás szereplői szembesüljenek avval a helyzettel, hogy a digitális átállás az oktatásban is küszöbön áll. Azt gondolom, a célt elértük, azóta a tantárgygondozók közül is sokan olyan szakmai napokat tartottal országszerte, amely az okos eszközök tanításban történő használatára hívta fel a figyelmet. Ebben az esztendőben pedig az intézet keretein belül külön szakmai csoport alakult, amely az oktatás digitális átállását igyekszik segíteni. Nyáron elkezdtük az evangélikus oktatás digitális stratégiájának az E-DOS megírását, amely éppen a napokban került végső fázisba.

IMG 20181122 120624

 A digitális transzformációban egy tantárgy kulcsszerepet játszik, az itt tanítóknak gyakorlatilag havonta kellene új tanfolyamon részt venniük, hogy haladjanak tantárgyuk ismeretével, mégis egy kicsit magukra maradtak. Ráadásul nagyon nagy terheket ró már az is rájuk, hogy a többi kollega is tőlük vár segítséget. Ők az informatika tanárok, akik a tanártársaik szemében valami yedi-lovagok: úgy gondolják a kollegák, mindent meg tudnak csinálni, és számukra semmi sem lehetetlen. Ráadásul az érettségi rendszer rájuk erőltetett egy nagyon merev keretrendszert. Jelenleg ott vergődünk a Word-Excel-Access-Powerpoint-Webszerkesztő mágikus pentatonjának fogságában, és már közel sem ezt tanítják nyugaton és egyre több helyütt nálunk sem.

Ezért is tartottam informatika tantárgygondozóként fontosnak, hogy tanártársaik számára olyan szakmai napot szervezzek, amelyben az új eszközök közül páran gyakorlatban is kipróbálhatnak. A rendezvény helyszíne az Üllői úton, az EPSZTI központjában található okos terem volt. A szakmai napot vezető Koren Balázs, azon csapat egyik mentora, akik budapesti Fazekas Mihály Általános Iskola és Gimnáziumot képviselte. A diákok elhozták tavaly nyáron az aranyérmet a több mint 160 ország részvételével Washingtonban megrendezett robotépítő diákolimpiáról, a First Global Challenge elnevezésű versenyről. Idén pedig a thaiföldi világdöntőről, ahol zsűrizett, érkezett közvetlenül. Balázs az E-DOS írásában is fontos szerepet játszott.

A workshop első részében a mikro:bit lapka programozásában szerezhettek gyakorlatot a résztvevők. A 2016-os BETT kiállítás sztárja volt ez az eszköz, amely mindössze 4×5 cm, de nagy sikert aratott az Egyesült Királyságban. A BBC ajándékaként 1 millió diákhoz jutott el a lapka, amely kitűnő belépő lehet a programozás világába, a mérésekre és tényekre alapuló világba.

IMG 20181122 101516

Miért is sikeres a diákok és a tanárok között? A fél bankkártyányi micro:bit lapkán a mikrovezérlő, a gyorsulásmérő és a mágneses érzékelő mellett található még bluetooth, 2 kapcsoló, 1 reset gomb, valamint microUSB csatlakozó is. A leglátványosabb része az 5×5 LED-ből álló kijelző, a lapka szélén pedig ki- és bemeneti csatlakozók (GPIO 23) és 5 kerek lyuk van a külső eszközök csatlakoztatásához. Ezek segítenek abban, hogy nagyon könnyen lehet grafikus felülettel látványos feladatokat elvégezni, és ezáltal a programozás alapelemeit is játékosan tudják a diákok megtanulni.

Ezt a tanárok is megtapasztalhatták, hiszen pár kattintással már hőmérőt varázsolhattak a lapkából, nem sokkal később pedig kő-papír-olló játékot programoztak be. Ezután a lapkák közötti rádiós kommunikációt is beprogramozhatták, így valóban egymás között a micro:bit chipekkel játszhatták egymás között a játékot.

Délután a Rasberry Pi eszközzel ismerkedhettek, megpróbálhatták a zenélést is vele, de előkerült egy drón is.

Az informatika tanárokat sikerült evvel a nappal elvarázsolni, hallottam olyan megjegyzést, hogy legszívesebben már másnap erre állna át és tanítaná. Ez pedig a legfontosabb eredmény, hiszen ezek az eszközök fogják 21. századivá tenni az informatika-képzést, ezáltal lesz valódi élmény az óra.

Sopron, 2018. 11. 26.

Babics Csaba

matematika – informatika

tantárgygondozó

 

 

 

 

  • Alapértelmezett rendezés
  • Cím szerinti rendezés
  • Dátum szerinti rendezés
load more hold SHIFT key to load all load all

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com