Evangélikus Pedagógiai Intézet

● Cím: 1085 Budapest, Üllői út 24. ● E-mail: epszti@lutheran.hu ● Telefon: +36 (1) 429-2036

facebook (1) Facebook:www.facebook.com/evangelikusneveles/   youtube Youtube: Evangélikus Nevelés   instagram (1) Instagram:evangelikusneveles

  • 1

Az EOM egyik különleges textíliája, a nemescsói oltárterítő

A 2021-es Eucharisztikus Kongresszus évében különösen nagy jelentőséget nyernek az evangélikus templomok liturgiához és úrvacsorához szervesen kötődő tárgyai.

Az Evangélikus Országos Múzeum számos textíliát őriz, melyek között találunk oltárterítőket és úrvacsorai terítőket is. Ezek közül három 17. századból származó textil került kiállításra a Luther öröksége címet viselő állandó kiállításban.

Az 1650-ben, selyem- és fémszálakból vegyes öltéssel készített nemescsói oltárterítő különleges színvilága, szimbolikája és részletgazdagsága miatt mind közül kiemelkedik.

A főként arany, fehér, kék és vörös fonalakkal készített textil Jézust és az apostolokat ábrázolja, akik egy kör alakú asztal körül foglalnak helyet.

A terítőn látható személyek arca körül dicsfényt látunk, melyek felett latin nyelven írt neveiket is elolvashatjuk. Ekkor tűnhet fel számunkra, hogy az apostolok közül ketten hiányoznak: Simon és Tádé helyett két evangélistát, Lukácsot és Márkot ábrázolták a textilen.

A terítő négy sarkában négy angyalt láthatunk, akik a vértanúságot jelképező pálmaágat, valamint a győzelmet szimbolizáló babérkoszorút tartják kezeikben. A textil szélein megjelenő virágmotívumok is számos jelentéssel rendelkeznek. A szegfű Jézus Krisztus kereszten történő szenvedését jelképezi, a nefelejcs a gyász szimbóluma, a tulipán pedig a feltámadásra utal, így ezek a motívumok a húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódóan is gyakran felfedezhetők az egyházi ábrázolásokon.

Az asztal közepén nem a pászkavacsorán feltálalt, megsült bárányt látjuk, hanem egy fehérre hímzett, élő bárányt, mely Jézus Krisztust jelképezi, aki kereszthalálával, áldozatvállalásával megváltotta a világot a bűnöktől. A terítőn felfedezhető különleges elemek ezáltal a mennyei asztalközösségre egyaránt utalnak, az alkotás annak előképeként is értelmezhető.

Az oltárterítő megtekinthető az Evangéliku Nevelés Facebook oldalán is.

 

 

Szöveg: Kondor Boglárka, múzeumpedagógus-tárlatvezető

Kép: Evangélikus Országos Múzeum

  • Alapértelmezett rendezés
  • Cím szerinti rendezés
  • Dátum szerinti rendezés
Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com