Evangélikus Pedagógiai Intézet

● Cím: 1085 Budapest, Üllői út 24. ● E-mail: epszti@lutheran.hu ● Telefon: +36 (1) 429-2036

facebook (1) Facebook:www.facebook.com/evangelikusneveles/   youtube Youtube: Evangélikus Nevelés   instagram (1) Instagram:evangelikusneveles

  • 1

Az Evangélikus Országos Múzeum érdekességeiből

A nemescsói artikuláris templom berendezése

A jelenlegi evangélikus templomot 1784-ben építették fel (EOL C.v. 1813 Dt. 5.csomó 83-97), de írásos emlékek már 1630-tól fennmaradtak az itt szolgáló evangélikus lelkészek nevével. Az 1681-es soproni országgyűlés ún. artikuláris helynek jelölte ki a községet az evangélikusok számára Vas megyében (Nemesdömölk) mellett, ahol szabadon gyakorolhatták hitüket. Írásos utalások szerint 1  kezdetben külön deszka oratóriumot használtak a magyar, a német és a vend evangélikusok is.

A végfalig ácsolt karzatos templom keleti fala előtt középen áll a szószékoltár 2  Vagyon a Templomban oltár-kő és azon régi fekete és égszin festékre oltár, melly felett a predikálló szék vagyon " 3  A Canonica Visitatio-ból megtudjuk, hogy a szószékoltárhoz és az azóta elveszett keresztelő medencéhez szükséges faanyagot Csóÿ Ádám és István helybéli patrónus urak adták. A szószékoltár darabjai (oltárretabló, szószék, hangvető) különböző korokban készültek és később illesztették össze őket a helyszínen   A falazott mensán áll az oltárretabló. A predella két szélén, virágdíszes konzolokon egy-egy aranyozott fejezetű oszlop áll. A retabló két oldalán, az oszlopok mellett sablonnal kifűrészelt és megfestett angyalok találhatóak. Egyik kezükkel az oltárképre mutatnak, míg a másikkal adoráló mozdulatot tesznek. A predellán latin nyelvű, versbe szedett szöveg olvasható:

 

Vivus Victurusve Tuus Tuus optime Iesu      Jóságos Jézus, tiéd vagyok most és amíg élek,

Mortuus et moriens et moriturus ero.           Megholtomban és halálomban is tiéd leszek.

Dulce mihi est inter tua brachia vivere         Édes nekem a karjaid közt élni, Jézus,

Iesu                                                               

Est mihi et haec inter brachia dulce mori.    E karok között meghalnom is édes.

Sumptibus G.D. Ada et Steph: Csóy           Csóy Ádám és István e hely más patró-

Aliorumq hui. Loci Patro.                             nusainak költségén,Záborszky Jánosnak, a

Norum p.t. A.R.D. Iohan: Zaborszky           nemescsói ágostai Hitvallású egyház

(Ecclae) Nemes Csoiensis.                         lelkészének idejében, az Úr 1713. 

Augustanae Confessionis Ecclesiae Mi-    Esztendejében. 

Nistro. Anno Dni 1713.                                    (Fordította Borossay Katalin)                               

 

 

Az oltárretabló főpárkánya az oszlopok fölött golyvázódik. Az oltárretabló közepén látható a Krisztus kereszthalálát ábrázoló, felül félkörívesen záródó oltárkép. A keresztre feszített Krisztus feje felett az INRI felirat olvasható. Jézus mellett jobbra Mária áll rózsaszín ruhában és kék köpenyben, fején fehér fátyollal, kezeit imára kulcsolja. Jézustól balra János áll kék ruhában és piros köpenyben, kezét szintén összekulcsolja. A kereszt tövénél koponya és csontok láthatók. A kép hátterének alsó sávjában a jeruzsálemi templomok láthatók.

A nyolcszög öt oldalával kialakított szószéknek hiányzik az eredeti alsó része és feljárója. A kiegészítő mellvéd és a lépcsőfeljáró újabb kori munka. Az öt oldallap gazdagon díszített és festett. A négy apostol és Jézus festett alakjait bemutató táblákat alul és felül feliratok díszítik.


Szemből nézve baloldalról kezdve a következőképpen:

1.  Máté apostol piros ruhás alakja az attribútumával látható, alatta felirat: Ti vattoK é világnaK világossági, nem reitéthetiK el á hegyen építtetet város Ma I. V.  Az aranyozott léccel keretezett kép felett bibliai idézet kezdődik, amely végigfut az öt kép felett és csak összeolvasva érthető meg. Az öt rész egyben a következő: Sz: Ján.XVII.v.II./ Szent Atyám tarts meg / a te neved által azokat, / á Kiket adtál nékem, / hogy eggyek legyenek mint mi. /   Az oldal fejezetén építészeti elemek között az apostol neve szerepel feliratban: Szent Matthé. Az oldal alapszíne ugyan olyan mind az öt képen: kék alap, az illeszkedő éleknél pedig növénymotívumokkal díszített.
2
. A második kép felirata felül: Szent Márk. A zöld ruhás Márk lábánál az oroszlánnal látható a második képen, kezében a Szentírással. Az oldal alsó részén felirat: Ez utolsó időKben szollott mineKünk az ő Fia által. Heb. I.   

3. A harmadik oldal áll a templombelső tengelyében. Fejezetének felirata: JESUS. A piros ruhás Jézust, mint Pantokratort mutatja be a festő. A kép felirata alul: Ez az én Szerel / mes Fiam, Kiben én meg / nyugodtam. Őtet hall / gassátok. Math.XVII.

4. A negyedik tábla felirata: Szent LuKats. A piros ruhás Lukács apostol lábánál ül attribútuma, a tanítvány tekintetével pedig Jézus felé fordul. Alul a felirat a következő: Annak oKaért szűkség mi néKünK annalis inkéb figyelmeznünk azokra á mellyeket hallottunk hogy valaha azokról el ne feledkezzünk Heb.2.

5. Az ötödik oldal felirata: Szent János. A zöld ruhás és piros köpenyes János apostol kezében a Bibliával, lábánál a sassal van ábrázolva. Alsó részének felirata: E iőtt tanubizon-ság tenni, hogy a világosság bizonságot tenne, hogy ő általa mindeneK hinnéneK: Ioh.

A szószék restaurálása során került elő a könyöklő párkány alsó széléről a második évszám: Tempore Comissionis Posoniensis, Anno 1722.

A harmadik dátum, 1791, a hangvető hátfalhoz illeszkedő részéről került elő a felújítás során. A gazdagon díszített hangvető valószínűleg az új templom 1874-es felépítése után került a templomba.

Irodalom:

- KEMÉNY-GYIMESY 1944: 84., 88., 272., 327., 380., 396., 434., képe: 395., 617. o.

- GENTHON 1959: 223. o.

Harmati Béla László PhD

  • Alapértelmezett rendezés
  • Cím szerinti rendezés
  • Dátum szerinti rendezés
Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com