Evangélikus Pedagógiai Intézet

● Cím: 1085 Budapest, Üllői út 24. ● E-mail: epszti@lutheran.hu ● Telefon: +36 (1) 429-2036

facebook (1) Facebook:www.facebook.com/evangelikusneveles/   youtube Youtube: Evangélikus Nevelés   instagram (1) Instagram:evangelikusneveles

  • 1

Régi történetek új köntösben

Az Evangélikus Egyház minden évben támogatja tanintézményei tehetséges diákjait. A Sztehlo és Schedius ösztöndíjakra olyan tanulók pályázatait várják, akik tanulmányi vagy művészeti, esetleg közösségi szinten kiemelkednek társaik közül, tevékenységükhöz pedig anyagi segítséget szeretnének kapni.

Keresztelő János szomorú

A török hódoltság után az elnéptelenedett faluba, Bátaapátiba a földbirtokos Claudius Florimundus Mercy gróf, császári tábornok, a bánsági telepítések egyik felelős vezetője hesseni és elzász-lotharingiai, nagy többségükben evangélikus németeket telepített.

A 2021-es Eucharisztikus Kongresszus évében különösen nagy jelentőséget nyernek az evangélikus templomok liturgiához és úrvacsorához szervesen kötődő tárgyai.

Templomi óra Kalaznóról, 1790 körül

„Aki az időt teremtette, eleget teremtett” szól a bölcs, de sokak számára hihetetlennek tűnő mondás. Amióta az időt pontosan tudjuk mérni, azóta egyre inkább úgy gondoljuk, hogy kevés van belőle. A megbízható, egyenletes időt mérni képes, mechanikus (kerekes) szerkezetet valamikor a 14. században találták fel. A templomok, majd városházák, kereskedelmi csarnokok tornyába elhelyezett órák a 15. századtól terjedtek el széleskörűen.

Evangélikus iskoláink sokszor maguk is ápolják múltjukat, így az Evangélikus Múzeum állandó kiállításában sem feledkezhetünk meg méltán híres oktatási intézményeinkről.

Ritkán gondolunk bele abba, hogy a kereszt, keresztyénség legfontosabb szimbóluma, valójában mi is. Szívesebben emlegetjük a szimbolikáját: a függőleges szárat, amely a földet összeköti az éggel, és a vízszinteset, amely egymással köt össze bennünket.

„Íme hitünk szent titka.” – hangzik el az úrvacsora szentségének vétele előtt istentiszteleteinken. De miképpen lehet ezt a titkot a művészetek nyelvén megragadni? Hogyan lehet a láthatatlant láthatóvá tenni? Erre volt kíváncsi a Magyarországi Evangélikus Egyház, amikor az úrvacsora évéhez kapcsolódóan képző- és iparművészeti pályázatot hirdetett. Amíg a műveket személyesen nem csodálhatjuk meg, itt adunk ízelítőt a kiállítás érdekességeiből

Lezárult az EMMI Köznevelésért Felelős Államtitkársága által 2020-ban kiírt X. Ifjúsági Bolyai Pályázat, amin dr. Zsuppán Sándor tanítványa, Horváth Boldizsár különdíjat érdemelt!

A nemescsói artikuláris templom berendezése

Karácsony ünnepe templom nélkül? Tavaly decemberben még hihetetlennek hangzott volna egy ilyen mondat, de idén egyre inkább úgy tűnik, karácsonykor is otthon ülve hallgatjuk majd az istentiszteletet. Az év felében egyáltalán nem léphettük át a templomajtót. Nagyon vágyunk már igazi templom-élményre. Hisz a templom hitünk kifejeződésének egyik formája. Az Isten tiszteletének helye. Az úrvacsorai és az egymással való közösség megélésének helye. Az építész feladata pedig, hogy ennek a szakrális élménynek teret alkosson.


Az Evangélikus Országos Múzeum érdekességeiből

Most, amikor a „Minden gyermek jusson el az Evangélikus Országos Múzeumba!” pályázat lehetőségeit egyre kevésbé lehet kihasználni, kiemelten fontos, hogy a múzeum legérdekesebb tárgyai „jöjjenek el hozzánk”.  Ezért időről-időre – közülük egyet-egyet bemutatva – igyekszünk a virtuális térből bepillantani a múzeumba, kedvet adva a későbbi személyes látogatásokhoz is.



Most, amikor a „Minden gyermek jusson el az Evangélikus Országos Múzeumba!” pályázat lehetőségeit egyre kevésbé lehet kihasználni, kiemelten fontos, hogy a múzeum legérdekesebb tárgyai „jöjjenek el hozzánk”.  Ezért időről-időre – közülük egyet-egyet bemutatva – igyekszünk a virtuális térből bepillantani a múzeumba, kedvet adva a későbbi személyes látogatásokhoz is.

Most, amikor a „Minden gyermek jusson el az Evangélikus Országos Múzeumba!” pályázat lehetőségeit egyre kevésbé lehet kihasználni, kiemelten fontos, hogy a múzeum legérdekesebb tárgyai „jöjjenek el hozzánk”.  Ezért időről-időre – közülük egyet-egyet bemutatva – igyekszünk a virtuális térből bepillantani a múzeumba, kedvet adva a későbbi személyes látogatásokhoz is.

Felteszi a kérdést Ittzés Szilvia, volt-Fasori angoltanár és osztályfőnök

Virtuális Evangélikus Múzeum

Online múzeumpedagógia az Evangélikus Országos Gyűjteménytől

Ádámok és Évák Ünnepe 2016

A Nemzeti Színház nagyszínpadán 2016. január 29-én, díszelőadás keretében mutatták be Madách remekművét, Az ember tragédijáját. Az előadás különlegességét az adta, hogy az egyes színeket színpadra állító középiskolák között két evangélikus intézményt is láthattunk:

5. szín, Athén: Deák téri Evangélikus Gimnázium
(Korompayné Sebestyén Nóra tanárnő és Nagy Mari művésznő)

9. szín, Párizs: Sztehlo Gábor Evangélikus Gimnázium
(Losonczi Bernadett tanárnő és Rubold Ödön művész úr)

Az előadásról szóló részletes tudósítás megtekinthető itt.

  • Alapértelmezett rendezés
  • Cím szerinti rendezés
  • Dátum szerinti rendezés
Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com